пятница, 24 апреля 2020 г.
Справа на 12 мільйонів. Як МОЗ закупило костюми захисту для медиків у відставного полковника
Справа на 12 мільйонів. Як МОЗ закупило костюми захисту для медиків у відставного полковника
24 квітня, 18:00 1333Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Максим Степанов
facebook.com/StepanovMV
Автор: Дмитро Бобрицький
МОЗ придбало 70 тисяч захисних костюмів у сумнівної фірми, яка раніше перемагала лише у тендерах МВС
МОЗ — відомство непросте: кожна нова людина, яка приходить їм керувати, неминуче потрапляє у скандали. Ось і з Максимом Степановим сталася така ж історія: не минуло й місяця з того часу, як він став міністром охорони здоров’я, як його прізвище почало фігурувати у новинах, присвячених темі корупції.
Йдеться про дивну схему, за якою Міністерство охорони здоров’я закупило захисні костюми для медиків, переплативши при цьому 12 млн. грн.
17 квітня, напередодні великодніх вихідних, Степанов затвердив закупівлю великої партії таких костюмів — по 488 грн. за штуку. А перед цим його міністерство відмовило вітчизняному постачальнику — компанії Текстиль-контакт (ТК), яка вже виграла тендер з ціною в 250 грн. за костюм і розпочала їх пошиття.
Втрачене замовлення ТК перемайнуло до маловідомої фірми, яка взяла на себе зобов’язання продати Міністерству охорони здоров’я товар з Китаю.
Дивна історія
Купляти продукцію МОЗ може трьома способами: через міжнародну організацію Crown Agents; за допомогою держпідприємства Медичні закупівлі (МЗ); і через власний тендерний комітет.
До останнього часу левову частку потреб відомства закривало МЗ. Візування міністром необхідних для цього документа, як розповів НВ директор держпідприємства Арсен Жумаділов, проходило швидко і без проблем.
Але 14 квітня всі пішло по-іншому. Держпідприємство Жумаділова провело тендер на поставку 90 тис. Захисних костюмів в українські лікарні - щомісячна потреба в них становить 500 тис. — і опублікувало документи про успішну операцію з ТК в системі Prozorro. Але Степанов не підписав документи, і формально угода зависла в повітрі.
Жумаділов спробував з’ясовувати, в чому справа: він кілька днів писав в WhatsApp особисто міністру і його заму Світлані Шувалової, — ті прочитали, але не відповіли. «Ми не отримали навіть формальної відповіді «Так» або «Немає», — згадує він.
Поки перші особи міністерства мовчали, 15 квітня, практично опівночі, МОЗ опублікував в Prozorro свій тендер із закупівлі 70 тис. Захисних костюмів, а о 23:00 17 квітня, напередодні вихідних, оприлюднив назву компанії-переможця — нею стала фірма Медден. Вартість одного костюма, який та зобов’язалася поставити МОЗ, склала 488 грн. Тобто, сума контракту збільшилася з 22 млн. Грн. до 34 млн.
Костюми «робочі» чи «антивірусні»
Пізніше Шаталова в ФБ пояснила причину несподіваної ротації постачальників тим, що держпідприємство МЗ не погодило деталі своєї угоди з міністерством і пізно надало необхідні документи.
Ще вона заявила, що костюми українського виробника не мають проклеєних швів і не забезпечують ізоляцію від коронавірусної інфекції, тобто, не відповідає європейському сертифікату захисту (ДСТУ EN 1412). Тому МОЗ, мовляв, довелося самостійно шукати постачальника з потрібним сертифікатом. І ціна в 488 грн. за костюм — найнижча з доступних.
«Якщо порівняти фольксваген і запорожець: і те, і те — машина, але наповнення різне. Тому ми, як держава, повинні гарантувати [медикам] здоров’я і безпеку. Лікарі - це ресурс, який не відновлюється», — сказала Шаталова.
Читайте також:
Корупційний скандал у МОЗ. Заступниця міністра запевняє, що закуплені за вищою ціною китайські захисні костюми кращі
Жумаділов же пояснює, що в дорученні на закупівлю костюмів, підписаному заступником міністра Віктором Ляшком 10 квітня, сертифікат ДСТУ EN 1412 не було зазначено. При цьому, за його словами, костюми ТК все одно мають захист від проникнення інфекцій. Це підтверджується уповноваженим органом — службою Держпраці.
За версією Жумаділова, МОЗ вказав додатковий стандарт лише 15 квітня, коли договір з українським постачальником вже був укладений. «Ми могли б його висунути [це нова вимога], якби міністерство озвучило його заздалегідь», — зазначив він в бесіді з НВ.
У ТК вирішили не сперечатися з міністерством і спробували швидко пройти сертифікацію по додатковому стандарту. Але виявилося, що в Україні немає жодної лабораторії, яка може досліджувати виріб на відповідність йому. А в Європі весь процес може затягнутися на місяці.
Відставний полковник
Переможцем нового тендера — Меддів — новачок у сфері державних тендерів. Компанія, за даними Мін'юсту, була зареєстрована рік тому чотирма людьми. Серед її засновників — лікар-гастроентеролог Богдана Вітковська та Андрій Потребчук, полковник поліції у відставці, який зараз очолює сектор по боротьбі з корупцією в Службі судової охорони. При цьому останній зі складу засновників вже вийшов — його змінила дружина.
В кінці зими цього року Меддів виграв перший свій тендер на 13 тис. грн — на поставку одній районній лікарні тестів на загальний холестерин. Але вже в березні фірма потрапила під «золотий дощ»: протягом двох місяців виграла 17 тендерів на загальну суму 39 млн. грн в різних регіонах — від Івано-Франківська до Дніпра. Усіма клієнтами Меддів виявилися структури МВС.
Кореспондент НВ два дні дзвонив в офіс Меддів, намагаючись отримати коментар від представника фірми, — але ніхто не знімав слухавку.
Депутат від Голосу Олександра Устинова, яка першою оприлюднила цю історію, назвала закупівлю костюмів у Меддів «схемою». «Складно повірити, що люди вирішили ризикнути величезними грошима і купити партію костюмів без впевненості в їх реалізації. Зрозуміло, що не було ніякого тендеру, МОЗ заздалегідь знав переможця», — пояснила вона, зазначивши, що за оборудкою стоять впливові люди, однак їй не вдалось встановити бенефіціарів.
Читайте також:
Корупційний скандал в часи пандемії. МОЗ звинувачують у непрозорому тендері на закупівлю захисних костюмів для лікарів — всі подробиці
Жумаділов ж називає цю закупівлю МОЗ «невдалим управлінським рішенням». За його словами, в результаті українські виробники втрачають гроші, а лікарі можуть отримати неякісний товар. Адже перевірити продукцію китайської фірми Nanjing Trust Garment Company LTD China — саме вироблені нею костюми поставить Меддів, — поки неможливо: цей виробник навіть в межах Китаю мало кому відомий.
У коментарі НВ заступниця міністра Шаталова запевнила, що МОЗ має всі необхідні для захисних медкостюмов сертифікати, отримані від виробника.
Сам міністр Степанов прокоментував ситуацію, що склалася лише через тиждень: «Закупівля костюмів для медиків — немає ніякого завищення (ціни — ред.). Порівнюють костюми біологічного захисту і костюм, який має назву «робочий одяг», — сказав міністр.
Поки МОЗ і держпідприємство МЗ з’ясовують між собою стосунки, директор ТК Олександр Соколовський висловив надію на те, що держава придбає у нього хоча б ті 20 тис. захисних костюмів, які його фірма вже запустила у виробництво.https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/zahisni-kostyumi-dlya-medikiv-na-12-mln-dorozhche-shcho-poyasnyuye-moz-epidemiya-koronavirusu-novini-ukrajini-50084267.html
Подписаться на:
Комментарии к сообщению (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий