За обсягами капіталу російські банки наразі становлять в Україні близько 40% від всього обсягу комерційних банків, каже Радіо Свобода президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий. Але, за його словами, обсяги надання ними клієнтських послуг становлять лише 14%.
Володимир Лановий
Ці банки, як правило, не обслуговують українських клієнтів. Вони, безумовно, здійснюють виплати там, де потрібно керівництву з Росії. Наприклад, перераховують гроші на захоплену територію
Володимир Лановий
«Ці банки, як правило, не обслуговують українських клієнтів, а виконують інші функції, – пояснює Лановий. – Вони, безумовно, здійснюють виплати там, де потрібно керівництву з Росії. Наприклад, перераховують гроші на захоплену територію, або ж консолідують кошти для здійснення приватизації, здійснення купівлі об’єктів на території України на користь Росії. Їхні функції мають дуже мало спільного з комерційною чи кредитною діяльність».
При цьому, продовжує Лановий, в Україні вони користуються низкою прав.
«Вони мають права купівлі валюти на території України, обмінювати гривні, які надходять їм у вигляді заощаджень громадян, і переводити у материнську компанію. Також вони мають право отримувати кредит і рефінансування від Нацбанку України, отже, вони, як й інші банки, можуть отримати надруковані емісійні гривні. Це надзвичайні пільги, до яких українські банки не допущені».
У Києві активісти політичної партії «Національний корпус» пікетували центральні офіси дочірніх компаній російських банків
Російські банки: перерахунок гривень окупантам і обслуговування російських компаній
Російські банки в Україні обслуговують переважно операції російських компаній на українському ринку, зазначає експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Ярослав Жаліло. А зважаючи на те, що торгівля між Україною і Росією згортається, відпадає і потреба у російських банках. Тож якщо вони навіть почнуть згортати діяльність в Україні, це не спричинить проблем, каже він.
Ярослав Жаліло
Навіть до блокади, у 2015-2016 роках, відбулося стрімке падіння, то, зрозуміло, що й потреба в обслуговуванні таких операцій скорочується, тому й не дуже помітна частка банків
Ярослав Жаліло
«Навіть до блокади, у 2015-2016 роках, відбулося стрімке падіння, то, зрозуміло, що й потреба в обслуговуванні таких операцій скорочується, тому й не дуже помітна частка банків. Думаю, якщо навіть ці банки згортатимуть діяльність, то вони вирішуватимуть ці питання зі своїми клієнтами, які так чи інакше належать до тих компаній, які є або безпосередньо російськими компаніями, або працюють з російським бізнесом. Звісно, що там є й українські вкладники, але чинне законодавство має гарантувати їхні права. А оскільки йдеться не про неплатоспроможні банки, то, думаю, що забезпечити розрахунки з вкладниками не буде проблемою», – наголошує Жаліло.
Після акції протесту біля відділення російського «Сбербанку» в Харкові, 13 лютого 2017 року
Після початку російської агресії Україна мала б зупинити діяльність російських банків на своїй території, вважає Володимир Лановий. Йдеться насамперед про здійснення платежів і міжбанківські операції.
Ті гривні, які вони в Україні збирають, вони направляють для виплат на окупованій території
Володимир Лановий
«Ті гривні, які вони в Україні збирають, вони направляють для виплат на окупованій території, – пояснює Лановий. – Це можна робити, скажімо, через структури на території Росії, туди гривня перераховується, а звідти йде на Донбас. А ми дивуємося, звідки на території окупованого Донбасу гривня. Ці банки працюють на відсмоктування і введення її на ту територію для підтримки економічної основи цих бандитських республік», – зазначає економіст.
Між тим Росія, яку Україна визнала країною-агресором, залишається одним із найбільших інвесторів до української економіки. Звіт про іноземні інвестиції за весь 2016 рік Держслужба статистики України ще не оприлюднила. Але є дані за 9 місяців минулого року. Росія посідає четверте місце у п’ятірці найбільших інвесторів української економіки.
http://www.radiosvoboda.org/a/28358957.html
Комментариев нет:
Отправить комментарий